Konektory MC4

Konektory MC4

Konektory MC4 solárního měniče jsou jednokontaktní elektrické konektory, které se obvykle používají k elektrickému propojení součástí solární instalace. Zkratka MC4 označuje výrobce konektoru “Multi-Contact” a průměr kontaktního kolíku 4 mm.

Konektory MC4 umožňují snadné připojení solárních panelů a solárního střídače. Umožňují snadnou montáž pouhým zasunutím konektorů k sobě, ale zároveň jsou bezpečné, protože k jejich oddělení je zapotřebí nástroj. Konektory MC4 jsou vodotěsné a odolné proti UV záření. Používá je většina výrobců solárních panelů a solárních střídačů.

Konektory MC4 dodávané se solárním měničem jsou originální konektory MC4 a mají certifikace TÜV, GOST-R, UL, CSA, CQC.

Konektorový systém MC4 se skládá ze sady zástrček a zásuvky. Je třeba poznamenat, že plastový plášť konektorů se zdá být opačného typu než plášť konektoru. Zástrčka je vložena do válcového pouzdra, které vypadá jako zásuvka.

Pro optimální utěsnění vyžadují konektory MC4 použití kabelu o průměru odpovídajícím průměru doporučenému výrobcem. Měl by být použit kabel vhodný pro solární zařízení s dvouvrstvou izolací a odolností proti UV záření. Konektor MC4 se montuje pomocí speciálního lisovacího nástroje pro konektory MC4.

Konektory MC4 vaší samostatné solární sady jsou certifikovány společností UL pro použití s proudem až 20 A a 600 V v závislosti na průměru kabelu. V Evropě se povolené napětí zvyšuje na 1000 V, což umožňuje větší flexibilitu při volbě vzdálenosti mezi panely a solárním střídačem.

Konektory MC4 využívají technologii “MC Multilam Technology”, která umožňuje znásobení počtu kontaktů mezi konektory a tím snižuje počet spojů mezi prvky a odpor kontaktů, což také snižuje horké místo na konektorech a tím i riziko požáru.

Se solárním měničem jsou dodávány konektory MC4, které zajišťují bezpečné a stabilní připojení po dlouhou dobu. Certifikační a pojišťovací organizace důrazně nedoporučují montovat konektory MC4 od různých výrobců.